گزارش حضور آپتایم در بزرگترین رویداد صنعت پخش ایران

ششمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی صنعت پخش ایران با تمرکز بر آخرین دستاوردهای جهانی، هوشمندسازی فرآیند توزیع و پخش و تحول دیجیتال در صنعت پخش به مدت سه روز در جزیره زیبای کیش برگزار شد و آپتایم به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در مدیریت پخش و توزیع بر پایه هوش مصنوعی در این نمایشگاه حضور داشت.

آپتایم همواره در تلاش است که تحولی دانش‌بنیان در صنعت پخش ایجاد کند و مسیربندی و مدیریت ناوگان را از حالت دستی خارج کند و به بهینه‌ترین حالت و بر پایه هوش مصنوعی انجام دهد. این رویداد فرصتی بزرگ بود تا ما با مشتریان، شرکای جدید و همکاران خود در صنعت پخش صحبت کنیم.

در روز 19 اردیبهشت آپتایم پنلی با موضوع «تاثیرفناوری‌های نوظهور بر افزایش بهره وری در صنعت پخش و لجستیک» برگزار کرد. در این پنل مدیران ارشد شرکت‌های بزرگی مانند دیجی‌کالا، زرین رویا، تکساران پارمیس و آپتایم حضور داشتند و درباره ورود تکنولوژی به صنعت پخش صحبت کردند. در ادامه به خلاصه‌ای از گفت‌وگوی افراد حاضر در این پنل خواهیم پرداخت.

 

علی مرزبان؛ معاون عملیات گروه دیجی‌کالا

لزوما ما نباید همه زیرساخت های فیزیکی و تکنولوژیکی که نیاز داریم را خودمان ایجاد کنیم  و مالک آم باشیم. این یک باور غلط در صنعت پخش ایران است چون دنیا به سمت برون سپاری می‌رود. در ادامه به موانع تحول دیجیتال در صنعت پخش و لجستیک می‌پردازیم:
1-پیچیدگی شبکه لجستیک و فرآیند های ذیل آن
2-محدودیت منابع
3-محدودیت تکنولوژی های همخوان
4-ایستادگی در برابر تغییر
5-محرمانگی داده در طول زنجیره تامین

8 عامل برای موفقیت تحول دیجیتال در سازمان‌ها وجود دارد:
رهبری و التزام مدیریت
همراستایی استراتژی کسب و کار و استراتژی فناوری اطلاعات
استاندارد بودن فر/ایند ها و یکپارچگی داده ها
مشارکت نیروی انسانی
استفاده بهینه از دانش داخلی و خارجی
مدیریت تحول چابک
فرهنگ سازمانی
آموزش نیروی انسانی و توسعه مهارت ها

روزبه شاهرخی؛ معاون توسعه کسب‌وکار آپتایم

گزارشی از شرکت Accenture نشان می‌دهد که تا سال 2035، هوش مصنوعی تأثیرات چشمگیری بر صنایع مختلف خواهد داشت. این گزارش، روند جهانی و افزایش روزافزون تأثیرگذاری هوش مصنوعی را بررسی می‌کند و پیش‌بینی‌هایی را در مورد اثر هوش مصنوعی بر سوددهی صنایع ارائه می‌دهد.
ورود هوش مصنوعی صنایع عمده‌فروشی، خرده‌فروشی و حمل‌ونقل و انبارش به طور میانگین باعث ایجاد ارزش افزود 51 درصدی نسبت به ارزش نرمال این صنایع خواهد شد.
این نتایج نشان دهنده این هست که اگر صنایع به سمت هوش مصنوعی حرکت نکنند قطعا بهره وری مناسبی نمی‌توانند داشته باشند و استفاده از هوش مصنوعی مسیری گریز ناپذیر هست.

کاوه احسانی؛ معاون زنجیره ارزش گروه زرین رویا

رتبه ایران در گزارش عمکرد بانک جهانی در ارتباط با شاخص لجستیک 135 هست که این رتبه می‌تواند ناشی از تحریم‌ها باشد ولی با نگاه دقیق‌تر به ضعیف بودن زیرساخت های تکنولوژیکی پی می‌بریم.
زمانی که در مورد دیجیتال تکنولوژی صحبت می کنیم به این تعریف می‌رسیم که از ابزارهایی استفاده کنیم که بتوانیم دیتا خلق کنیم، ذخیره‌سازی کنیم و بعد به مدیریت آن بپردازیم.
در بحث انتقال تجربه باید بگویم تا چند ماه پیش فکر می‌کردم که ویژوالیزیشن 50 درصد از کار هست اما حالا به باور من تقریبا تمام کار است.
این که بتوانیم شفافیت را در طول زنجیره تامین ایجاد کنیم همه‌ی کار هست یعنی در لحظه اتفاقی که در سازمان می‌افتد را ببینیم. ما در سازمان خود به محض این که شفافیت را ایجاد کردیم همه اعضای تیم مسئولیت های خود را برداشتند و برای مثال دیگر در سطح عملیات محصولی زیر بارون نمی‌ماند و تعارضی بین تیم ها وجود نداشت.
به عقیده من باید بتوانیم هر کاری که با تکنولوژی انجام دادیم در سازمان مانیتایزش کنیم. ما در دیجیکالا با آپتایم اثربخشی بزرگی را به وجود آوردیم یعنی با این بهینه‌سازی که در مسیرها اتفاق افتاد منفعت بزرگی حاصل شد و تجربه خوبی به راننده ها منتقل می‌کرد.

محمد نوفلاح؛ معاون بازرگانی و برنامه‌ریزی شرکت تکساران

پارسال من هم مثل شما جزو حضار بودم و این تکنولوژی رو مشاهدی می‌کردم و حالا ما در تکساران از آپتایم استفاده می کنیم.
لجستیک کارامد می تواند ستون اقتصاد کشور و یا حتی جهان باشد یعنی ما هرچقدر بتوانیم زنجیره توزیع و لجستیک را روان‌تر کنیم مشتریان احساس رضایت بیشتری دارند و در نهایت صاحبان کسب و کار به اهداف استراتژیک خود می‌رسند و لازمه این کار تحول دیجیتال است.

کمک های تحول دیجیتال در صنعت لجستیک شامل موارد زیر می‌شود:
کاهش مسیر طی شده برای مشتری از نظر زمانی
مانیتور کردن تمام مواردی که مربوط به لجستیک هست
ردیابی کردن ماشین ها
کاهش زمان تحویل کالا
جذب منابع انسانی

فرآیند کار ما در تکساران سیستمی و زمانبر بود و با آمدن آپتایم این زمانبر بودن فرآیندها کاهش پیدا کرد. از طرفی سیاست های فروش و لجستیک تطبیق پیدا کرد و در نتیجه شاهد کاهش هزینه و کاهش مرجوعی کالا بودیم.
اگر بخواهیم نگاه آینده پژوهانه داشته باشیم امروزه در کشور ممکن است شاهد افزایش هزینه‌های سوخت و دلار باشیم و این افزایش روی هزینه‌های لجستیک تاثیر می گذارد و سازمانی که از تکنولوژی استفاده کند و بتواند تا جای ممکن هزینه های لجستیک که بزرگترین قسمت هزینه سازمان هست را کاهش دهد کمک زیادی به کاهش هزینه‌های سازمان می‌کند.

محمدجواد اتابکی؛ مدیرعامل آپتایم

نگاه ما به حوزه نوآوری شبیه به یک کار دکوری نیست و به دنبال تغییر در بهره‌وری شرکت ها هستیم.
به گزارش شرکت‌های مشاوره مدیریت مطرح خارجی 50 درصد پروژه‍‌های تحول دیجیتال که در شرکت‌ها شروع می‌شود با شکست مواجه است و این 2 علت اصلی دارد:
موضوع اول طرز تفکر هست و این به این معناست که من چرا میخواهم این نوآوری را استفاده کنم و اثرگذاری این تحول به چه صورت است؟
موضوع دوم نبود زیر ساخت درست است برای مثال در بهینه‌سازی مسیربندی شما نیاز دارین لوکیشن درست را به هوش مصنوعی بدهید تا ارسال‌های روز شما را به کمک پردازشی که انجام می‌دهد و با توجه به شرایط ترافیک، گنجایش خودرو و… مسیر بندی می‌کند و لوکیشن درست مشتری زیرساختی هست که خیلی از شرکت ها ندارند.
شاید برای شما سوال پیش بیاد که به عنوان یک شرکت پخش از هوش مصنوعی در کجا می‌توانم استفاده کنم؟
در تجزیه‌و‌تحلیل و برنامه‌ریزی پخش و توزیع نرم‌افزار‌های بهینه‌سازی غوغا کردند و در شرکت‌هایی مانند والمارت مسیربندی کاملا توسط سیستم انجام می شود دیگر دستی نیست و وابستگی به نفر وجود ندارد و 30 تا 40 درصد از باب کاهش تعداد ناوگان، زمان تحویل کالا، برگشت از فروش، تعداد نیروهای منابع انسانی و زمان برنامه ریزی بهره‌وری ایجاد کنند.
در انبارداری خودکار شرکت پوما بدون این که فضای انبار خودش را بزرگ کند فقط با رباتیک کردن فرآیند های داخلی توانسته 40 درصد پذیرش کالای خود را افزایش دهد.
در وسایل بدون سرنشین شرکت والمارت با شرکتی به اسم گاتیک همکاری کرده که به جای انسان پشت خودرو هوش مصنوعی ارسال کالا را انجام می‌دهد.

در فروش و بازاریابی هوش مصنوعی می‌تواند برای بهبود فروش و بازاریابی با استفاده از داده‌ها برای شخصی‌سازی تجربیات مشتری و هدف قرار دادن کمپین‌های بازاریابی استفاده شود. همچنین می‌تواند برای شناسایی مشتریان جدید و پیش‌بینی رفتار مشتری استفاده شود.

حدود 20 درصد هزینه‌های یک شرکت توزیع و پخش به لجستیک تعلق دارد و لست مایل دلیوری سهم 41 درصدی را دارد. پس به عنوان مدیر یک کسب و کار بهینه سازی لست مایل جزو اولویت‌ می‌تواند باشد.

اساسی ترین چالش‌های لست مایل شامل هزینه و بهره‌وری، حساسیت زمانی و بهبود تحویل سریع، حجم تحویل و مدیریت بهینه، تجربه مشتری، پایداری و حفظ محیط‌ زیست، مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری، نیروی انسانی و رانندگان و محدودیت‌‌های زیرساخت می‌شود.

چرا ما وارد بهینه‌سازی لست مایل شدیم؟ با توجه به توضیحات قبل بیشترین هزینه کرد شرکت‌ها در لست مایل است و هزینه زمانی و روانی کمتری نسبت به سایر حوزه ها لجستیک دارد.

ما در آپتایم تا کنون 64,000,000,000 کیلومتر را توانستیم برنامه ریزی کنیم و 80,000,000 کیلــومتر کاهش مصرف سوخت را رقم بزنیم.
اثر خدمات آپتایم را می‌توان به دو اثر خرد و کلان بر روی کسب‌و‌کارها تقسیم‌بندی کرد.
اثرات کلان شامل میانگین کیلومتر طی شده، تعداد ناوگان و زمان برنامه‌ریزی لجستیک می‌شود که ما در آپتایم توانستیم به طور میانگین تا 30 درصد تاثیرگذار باشیم.
اثرات خرد هم شامل مدیریت هزینه، مدیریت ریسک و بار عملیاتی می‌شود.

در سال گذشته با تعداد کمتری از مشتریان در این رویداد حضور داشتیم و در ظرف این یک سال توانستیم لیدرهای صنعت را تشویق به استفاده از این نرم‌افزار کنیم و دیگر مساله نوآوری دغدغه شرکت‌ها شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *