نرم افزار مدیریت ناوگان

نرم افزار مدیریت ناوگان چیست و چه مزایایی دارد؟

هر مجموعه‌ای جهت ساماندهی کارکنان و تجهیزات خود به مدیریت نیاز دارد. اگر سازمانی برای انجام فعالیت‌های خود با وسایل نقلیه در ارتباط باشد، جهت مدیریت و ردیابی خودروهای سازمان به مدیریت ناوگان نیاز دارد. درحقیقت مدیریت ناوگان به کنترل قدرتمند سیستم و افزایش بهره‌وری آن کمک شایانی می‌کند. امروزه با روی کار آمدن نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان، روند مدیریت و ساماندهی ناوگان حمل‌ونقل بسیار هموار شده است. در حال حاضر دغدغه بسیاری از مجموعه‌هایی که دارای خودروهای زیادی هستند، مدیریت و نظارت روی آن‌ها و همچنین کاهش هزینه‌های رانندگان و خودروها است. نرم‌افزار مدیریت ناوگان حمل‌ونقل یا به عبارتی Fleet management software مدیران را جهت انتخاب بهترین راهکار آگاه می‌سازد و آ‌نها را در جریان تمام اطلاعات رانندگان و خودروها به صورت لحظه‌ای قرار می‌دهد. ما در این مقاله قصد داریم به این پرسش که نرم‌افزار مدیریت ناوگان چیست و چه مزایایی دارد؟ پاسخ دهیم تا شما عزیزان بتوانید با انتخاب بهترین نرم‌افزار مدیریت ناوگان مجموعه خود را مدیریت کنید.

بدیهی است که عملکرد نرم‌ افزار مدیریت ناوگان حمل‌ونقل بایستی متناسب با نوع نیاز سازمان باشد؛ بنابراین سعی کنید بهترین نرم‌افزار مورد نیاز خود را جهت مدیریت ناوگان انتخاب کنید.

مدیریت ناوگان (Fleet management) چیست؟

مدیریت ناوگان رشته‌ای تخصصی است که به نظارت، ردیابی، سرویس‌دهی منظم وسایل نقلیه، جلب رضایت کارکنان و مشتریان و در نهایت افزایش کارایی و عملکرد بهینه سازمان کمک می‌کند.
در حقیقت مدیریت ناوگان بایستی با کاهش ریسک و خطرهای مرتبط برای خودروها و کارکنان، موجب بهبود عملکرد سیستم شود. از طرفی مدیر ناوگان موظف است که تمام قوانین سیستم را پیاده‌سازی کند.

مدیران ناوگان چه اشخاصی هستند؟

در پاسخ به این سوال که مدیران ناوگان چه اشخاصی هستند باید بگوییم که مدیران ناوگان مسئولیت نظارت بر وسایل نقلیه و عملیات خودروها را بر عهده دارند و در طولانی مدت بایستی موجب کاهش استهلاک خودروها و افزایش کارایی سیستم شوند؛ در نتیجه می‌توان گفت، وظایف مدیران ناوگان شامل موارد زیر است:
کاهش هزینه‌های سوخت و نظارت بر آن، استفاده حداکثری از دارایی‌ها و تجهیزات، مدیریت سوخت، مدیریت تصادف، نظارت بر عملکرد رانندگان و مدیریت آن‌ها، مدیریت سرعت، برنامه‌ریزی برای مسیرهای رانندگان، افزایش رضایت مشتریان و در نهایت ارائه بهترین راهکارهایی که موجب افزایش کارایی سیستم می‌شود.

تجهیزات مورد استفاده در مدیریت ناوگان

تجهیزات مورد استفاده در مدیریت ناوگان شامل GPS و سیستم ردیابی روی موبایل راننده هستند. GPS اطلاعات دقیقی از مکان خودرو، مسیر طی شده، و گزارش‌های لازم را در اختیار مدیر قرار می‌دهد. در ادامه درباره قسمت نرم‌افزار مدیریت ناوگان صحبت خواهیم کرد.

نرم‌ افزار مدیریت ناوگان چیست؟

نرم‌ افزار مدیریت ناوگان (Fleet management software) در واقع تمامی اطلاعات و داده‌های مربوط به نحوه عملکرد ناوگان را در اختیار شما قرار می‌دهد. به عبارتی نرم‌ افزار مدیریت ناوگان حمل و نقل به شما کمک می‌کند تا با استفاده از داده‌های موجود، موجب بهبود عملکرد و کارایی سیستم شوید.

مزایای مدیریت ناوگان چیست؟

بدون شک نگهداری و نظارت اصولی ناوگان یک سازمان دارای مزیت‌های فراوانی است که با استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان تحقق آنها میسر می‌شود. در این قسمت قصد داریم به برخی از مزیت‌های مدیریت ناوگان اشاره کنیم:

 • دسترسی به اطلاعات عملکرد رانندگان
 • اطلاع از زمان عبور و مرور خودروها
 • اطمینان از رعایت قوانین و مقررات سازمان
 • مدیریت هزینه‌های سوخت مصرفی
 • کاهش استهلاک خودروهای ناوگان
 • افزایش ایمنی و سلامت رانندگان
 • افزایش رضایت مشتریان
 • امکان پردازش و تحلیل گزارش‌ها و اطلاعات
 • امکان ردیابی خودرو در زمان سرقت
 • اطلاع از موقعیت مکانی وسایل نقلیه
 • برنامه‌ریزی جهت مسیریابی کارآمد
 • افزایش حاشیه سود
 • امکان پشتیبانی فنی
 • کنترل سفارشات در حجم بالا

بهترین نرم‌ افزار مدیریت ناوگان چیست؟

بهترین نرم‌افزار مدیریت ناوگان، نرم‌افزاری است که به مدیران کمک کند تا بتوانند عملکرد حقیقی خود را از طریق گزارش‌گیری اطلاعات به‌روز دهند و موجب افزایش رضایت کارکنان و مشتریان و همچنین کاهش هزینه‌های جانبی شوند. در حقیقت نرم‌افزار مدیریت ناوگان بایستی موجب بهبود کارایی و عملکرد بهینه سیستم شود.
یکی از نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان، نرم‌افزار مدیریت ناوگان آپتایم است که با امکانات ویژه خود به مدیران کمک می‌کند تا ایمنی، کارایی و کیفیت عملکرد ناوگان سازمان خود را افزایش دهند. به کمک گزارش‌های دقیق نرم‌افزار مدیریت ناوگان می‌توانید عملکرد وسایل نقلیه و رانندگان خود را به سادگی کنترل و مدیریت کنید.
توصیه ما به شما این است که سعی کنید نرم‌افزاری را انتخاب کنید که تمام مزایای ذکر شده در این مقاله را برای مدیران ناوگان پوشش دهد و موجب رضایت سیستم شود.

سخن پایانی

خدماتی که نرم‌افزار مدیریت ناوگان (Fleet management software) به مدیران یک مجموعه ارائه می‌دهد، موجب اطمینان خاطر آنها جهت نظارت و کنترل بر ناوگان می‌شود. مدیران می‌توانند به کمک این فناوری نوین با مدیریت هزینه‌ها، هزینه‌های اضافی سیستم خود را کاهش دهند و موجب افزایش حاشیه سود سیستم شوند. در هر مجموعه‌ای ایجاد امنیت رانندگان و وسایل نقلیه و همچنین رضایت مشتریان یکی از اهداف از پیش تعیین شده برای مدیران است. امروزه مدیران به کمک نرم‌افزارهای مدیریت ناوگان می‌توانند اطلاعات دقیقی از رفتار رانندگان و موقعیت وسایل نقلیه به دست آورند تا در شرایط لازم آنها را راهنمایی نمایند و از این طریق امنیت آنها را تضمین کنند. نظارت دقیق بر عملکرد تجهیزات و کارکنان یک مجموعه و کنترل قدرتمند آن‌ها بدون استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان امری سخت و دشوار است؛ بنابراین توصیه ما برای مدیران ناوگان استفاده از یک نرم‌افزار هوشمند مدیریت ناوگان است. ما در این مقاله درباره نرم‌افزار مدیریت ناوگان و مزایای آن مطالبی را خدمت شما عزیزان ارائه دادیم. در پایان از همراهی شما سپاسگزاریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *